Pages Menu
Categories Menu

Postitatud on sept. 17, 2013

Kuusalu kolhoosi ajaloopäev

Käesoleval aastal möödus 20 aastat Kuusalu kolhoosi likvideerimisest. See on piisaval pikk aeg, et kiretult heita pilk möödunule ja rääkida selle aja tähtsusest meie inimestele ning tema mõjudest tänapäeva.
21. septembril 2013 toimub Kuusalu kolhoosi ajaloopäev, kuhu on oodatud kõik Kuusalu kolhoosi endised töötajad. Ürituste korraldaja on MTÜ Kiiu Arendus.
Päevakava:
Kell 10.00 Arnold Vungi mälestuspingi avamine Kiiu-Kuusalu kergliiklustee ääres.
Kell 11.00 Kuusalu kolhoosi ajalooseminar Kuusalu rahvamajas
Kell 19.00 Lõikuspidu Kuusalu rahvamajas

Arnold Vungi mälestuspingi avamine
Pink on paigaldatud Kiiu-Kuusalu kergliiklustee äärde, väikesele künkale, mis asub Kuusalu Keskkoolist mõnisada meetrit Kiiu poole. Pink paikneb hr Jüri Teibergile kuuluval kinnistul, kes on andnud selleks kirjaliku nõusoleku. Pingi kavandi autor ja pingi valmistaja on Kupu küla Näkiallika talu peremees Peeter Kivimäe. Pink on paigutatud kahele sahale, mis viitab Arnold Vungi seotusele agronoomia ja maaelu juhtimisega. Pingi seljatoeks on stiliseeritud viljapead. Pingile on paigutatud plaat tekstiga: Mälestuseks. Arnold Vunk 1922-1992, visionäär ja arendaja. 37 aastat Kuusalu kolhoosi esimees.
Pingi valmimine toimus MTÜ Kiiu Arendus eestvedamisel. Suureks abiks oli MTÜ Ökokratt, samuti Kuusalu kandi inimesed ja Kohaliku Omaalgatuse Programm, kes toetasid pingi valmimist rahaliselt.

Kuusalu kolhoosi ajalooseminar
11.00 Urmas Kirtsi – seminari avamine
11.05 Arnold Vungi raadiointervjuu 1989 aastast
11.15 Anu Karjatse – kolhoosikorrast
11.35 Leelo Seebold – kolhoosi algaastad
11.55 Rein Kippar – loomakasvatuse arengust Kuusalu kolhoosis
12.15 Jaan Reiman ja Valvo Vunk – taimekasvatusest Kuusalus
12.35 Peeter Špongolts ja Ado Pärn ja Rein Rikkas – mehhaniseerimisest ja energeetikast
13.00 Kohvipaus
13.30 Viivi Vunk Kuusalu kolhoosist
13.40 Tõnu Tüksammel, Sirje Potisepp – abitootmine Estron ja Bioestron
14.00 Mati Koppel – ehitusosakonnast
14.20 Heli Pärnasalu, Virve Haabsaar – Kuusalu aiand
14.40 Aleksander Pajuri – kolhoosi viimased aastad
15.00 Urmas Kirtsi – seminari lõpetamine
15.10 Ürituse lõpp
Seminari ajal intervjueeritakse endisi kolhoositöötajaid. Kogu üritus salvestatakse videomaterjalina. Intervjuude tulemusi soovime kasutada tulevikus Kuusalu kolhoosi teemalise raamatu koostamisel.
Lõikuspidu
Lõikuspidu on mõeldud kolhoosi endistele töötajatele. Pidu toimub Kuusalu rahvamajas, st kohas kus ka tegelikult toimusid kolhoosi lõikuspeod. Saalis on pikad lauad, pakutakse nii nagu ka vanasti seapraadi, sülti ja salatit. Loomulikult ka kringlit ja teed/kohvi. Meelelahutuseks musitseerivad Boris Lehtlaan ja Henn Rebane. Õhtujuhiks on Raimo Aas.
Peo lõpp on kavandatud kell 23.00
Peo maksumus on 10.- eurot. Tasuda saab ülekandega MTÜ Kiiu Arendus kontole 221045648361 (Swedbank) või Kuusalu Vallavalitsuse kantseleisse.
Üritusi on toetanud annetustega kuusalukandi inimesed, Leader programm ja Kohaliku Omaalgatuse Programm.