Pages Menu
Categories Menu

Vaatamisväärsused

Kiiu mõis

Kiiu mõisa, vana nimega Kida mõis, kohta on kirjalikke teateid 1418. aastast. 16 sajandil kuulus mõis poolsada aastat Fabian von Tiesenhausenile. Tema laskis Kolga ilmikvendade abiga Kiiule ehitada vasall-linnuse.

Alates aastast 1614, mil Rootsi kuningas Gustav II Adolf läänistas Kiiu vabahäraa Jakob de la Gardiele, olid Kiiu ja Kolga mõisal ühised omanikud, kes ise Kiiul ei elanud, vaid andsid mõisa rendile. Ajavahemikul 1699-1907 moodustas Kolga mõis koos Kiiu, Kõnnu ja Loo mõisaga fideikomissi.1907. aastal fideikomiss lõpetati ja Kiiu mõis müüdi Talurahva Põllupangale ja maad müüdi taludeks.

18. sajandi lõpul rajati torni lähistele lihtne kivist peahoone, millele anti 20. sajandi algul uus, juugendliku baroki vaimust lähtuv ilme.Tema väliskujunduses on kasutatud vahelduvalt neobaroklikke ja –klassitsistlikke elemente (lillepärjad, vanikud). Mõisamaja-esine väljak oli algselt raamitud tall-tõllakuuri ning tänaseks hävinud aidahoonega. Peahoone trepi ette viib klassikaline ringtee. Ansambli kujunduslikuks teljeks oli vanale Narva maanteele suunduv puiestee (umbes pool km pikk, möödub ka Kiiu tornlinnusest). Uue maantee suhtes paikneb Kiiu mõisahoone aga nö. “seljaga”. Mõisahoone taga on väike vabakujunduslik park.

Nõukogude ajal oli mõisahoones kolhoosi kontor ning praegu asub mõisas Kuusalu vallavalitsus.